Makarska Riviera

Hrvatski
English
Deutch
český
Polski
Italiano
Français
Magyar
Svensk 

Makarska

Makarska posiada bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. Szczególną atrakcją jest Muzeum malakologiczna (w klasztorze franciszkanów) z ciekawą i unikalną kolekcję od Adriatyku i innych mórz na świecie. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbogatszych muzeów malakologiczna na świecie. Sportowcy i rekreacji mogą korzystać z licznych miłośników zabaw, urządzeń i sprzętu do uprawiania wszystkich rodzajów sportów na ziemi i na morzu. Obóz tenisowy z dziewięciu kortów, jeden zestaw kolorów sądu i dwie zapalone korty gliny. To nowoczesne centrum tenisowe, usytuowany w pobliżu słynnej plaży Makarska, jest często miejscem ważnych turniejach tenisowych. Makarska jest także uzdrowisko, z dobrze znanym centrum rekreacji i odnowy biologicznej, Biokovka, które oferuje wiele zabiegów terapeutycznych. Bardzo przyjemne są spacery po porcie i publicznych plaż, i miłośników górskich może przejść przez jedną z górskich szlaków na szczyty Biokovo, które oferują piękny widok na otoczenie, świeże powietrze i spokój. Góry Biokovo ma bardzo ciekawe formy geomorfologiczne i endemicznych gatunków roślin. gra High (muflony i kozice) jest szeroko reprezentowana tutaj. Programy kulturalne i rozrywkowe są integralną częścią życia Makarska, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Tradycyjne Makarska Lato Kulturalne odbywa się w lipcu i sierpniu, oferuje bogaty program koncertów i dramat, występy Dalmacji harmonii-zespoły śpiewacze, wystawy, recitale i spektakle muzyki ludowej. Najbardziej popularne imprezy rybackie noc i Noc Kalelarga (w nocy na miasto). MAKARSKA, miasta, portu i centrum turystycznego w dużej zatoce, otoczona Cape Osejava w południowo-wschodniej, a Sveti Petar (St Peter) Peninsula, u podnóża masywu górskiego Biokovo, w północno-zachodniej. Panuje klimat śródziemnomorski, silne bora występuje w miesiącach zimowych. Gospodarka opiera się na rolnictwie, uprawie winorośli, uprawa i przerób oliwek, przetwórstwo spożywcze, przetwarzanie materiałów syntetycznych, żeglugi morskiej, rybołówstwa i turystyki. Makarska jest turystycznym centrum riwiery o tej samej nazwie. Miasto rozwinęło się w formie amfiteatru, na wybrzeżu, u podnóża masywu górskiego Biokovo. Składa się z rdzenia starego miasta śródziemnomorskiego i nowej części z hotelami, apartamenty, pensjonaty, restauracje, sklepy itd. Na północny-zachód jest piękny park i las sosnowy, który otacza 1500 m długości plaża Luka Donja. Dalej z Donja Luka liczne zatoczki piasku, rozdzielone niewielkimi grzbietami wapienia. Makarska leży na głównej drodze (M2, E65).

Brela

Brela- zamieszkiwana przez 1500 osób, mieści się w Riwierze Makarska 15 km na pn-zach od Makarskiej pod masywem górskim Biokowo. Mieszkańcy zamieszkujący tę okolicę trudnią się uprawą winorośli, sadów z drzewami oliwnymi, marasco-czereśniowymi, figowymi oraz produkcją bardzo dobrego wina. Największe znaczenie ma jednak turystyka. Otoczenie jest bardzo charakterystyczne zarówno dzięki pięknym gajom drzew jak również częstymi, czystymi źródłami wody do picia. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne żwirowe plaże z gęstym lasem sosnowym przy krystalicznie czystym Adriatyku.

Miejscowość ta jest bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym do spędzenia wypoczynku. Brela w latach 1999-2001 zdobywała prestiżową główną nagrodę European Ecological Award „Blue Flag”(międzynarodowy znak wysokiego poziomu ochrony środowiska) Znajduje się tutaj mały port dla łodzi i jachtów

Baska Voda

Pierwszym obiektem turystycznym w Baska Voda został otwarty przez braci Sikavica w latach trzydziestych, była Hotel Slavija, który został w 1936 roku otrzymał medal z Londynu. Po II wojnie światowej, mamy nowe hotele zbudowane ponownie, turystyki, ale wiele zachęty i ar-ntly się głównym sektorem gospodarki w Baska Voda. Dziś, oprócz morza i słońca, kąpieli i spacerów, zabytków i muzeów, Baska Voda oferuje atrakcyjne programy kulturalne i rozrywkowe. Bardzo interesujące są świąt religijnych - zwłaszcza procesję w Wielki Piątek (która przechodzi przez wszystkie wsie w gminie, 15 km), Święty Mikołaj "Day (patrona Baska Voda, 6 grudnia). Festiwal harmonii śpiew grup Makarskie w Dniu św Wawrzyńca (10 sierpnia). możliwości turystyczna obejmuje różne zajęcia sportowe i rekreacyjne (tenis, piłka nożna, piłka ręczna, tenis stołowy, minigolf, wędkowanie, piesze wycieczki, itp.). możliwości Rozrywka w godzinach wieczornych i nocnych godzinach zawiera różne programy w barach, dyskotekach i na tarasach latem.

Liczne restauracje i zajazdy oferują lokalne specjały. Atrakcyjne są również wycieczki zorganizowane. Interesujące są spacery w regionie w góry Biokovo, w wioskach Bast i Topici, słynie z domowej roboty ser, szynka, chleb domowej roboty ("ispod peke"). Trasy są łatwe prowadzących do Promajna i wiosce rybackiej Bratus, doskonałym przykładem architektury świeckiej. Baska Voda, miasto i port na Makarskie, 9,5 km na północny zachód od Makarskiej. Gospodarka opiera się na rolnictwie, rybołówstwie i turystyce. Główny upraw obejmują oliwki, winogrona, wiśnie i figi. Lasy i kamieniste plaże uprzywilejowanych intensywny rozwój turystyki. Głębokość morza, wzdłuż molo w porcie osiągnie 11/07 m. Baska Voda znajduje się przy głównej drodze, tzw Adriatyku autostrady (M2, E65) Split - Dubrownik. Obszar ten był zaludniony już czasów antycznych. Na płaskowyżu, zwanego Gradina, ślady mieszkania i późno antycznych fortyfikacji bizantyjskich, być może Biston, zostały znalezione. W południowej części płaskowyżu, część murów została zachowana, a kilka stel od 2 do 4 wieku stwierdzono (obecnie przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Splicie). Późnobarokowy kościół św Lawrence był najprawdopodobniej zbudowany w starożytnej miejscowości. Kościół parafialny św Mikołaja został zbudowany na początku 20. wieku, w 1991 roku dzwonnica i plebania zostały dodane (Ante Rozic). W kościele można witraże przez Josipa Botteri-Dini i obrazy Drogi Krzyżowej przez Josipa Biffel (1989).

Promajna

Crystal wyczyśćr i ciepłe morze, dobrze zachowane środowisko naturalne i magnificant położenie geograficzne, w samym sercu Dalmacji na wybrzeżu Adriatyku, należy Promajna idealnym miejscem turystycznym. Potwierdzenie tej informacji może być znaleziony w ślady życia z dnia na ponad trzy tysiące lat temu. W roku 1840 znany ekspert medyczny z Wenecji A. Frari napisał, że Baska Voda był miejscem "... gdzie wszystko tryska życiem i energią, tak samo jak zrobić daying wzrost człowieka na jego nogi." Dzisiaj Baska Voda, Promajna, Bratus, Krvavica, Topici i Bast obecny kalejdoskop gościnności, tradycji i nowoczesny styl życia. Komfortowe, dobre restauracje, długie, białe żwirowe plaże, muzea, rozrywka są do Państwa dyspozycji i można również korzystać z interesujących wycieczek począwszy tutaj w Promajna. Długa tradycja w branży turystycznej gwarantuje, które chcesz wypoczynku tutaj nigdy się nie kończy. Have a safe podróży i pobytu w naszym miłym i Twoje Promajna.

Krvavica

Krvavica (110 mieszkańców) położona 4 km na pn-zach od Makarskiej w pięknej zatoczce z kompleksem turystycznym o charakterystycznej architekturze. Ciągłość kultury na tym małym terenie jest udokumentowana przez przypadkowe dane przy lokalizacji Zakuce, gdzie znaleziono antyczne grobowce miejsca Manastirine jedne z najpiękniejszych stających nagrobków w przybrzeżnej Makarskiej.

Bratus

Bratus położony jest na Riwierze Makarskiej (wybrzeże), w środkowej części chorwackiego wybrzeża. Ta wioska oferuje wyjątkową kombinację pięknych gór Biokovo, białe żwirowe plaże i krystalicznie błękitne morze. Perła architektury wiejskiej jest bardziej jak sen to rzeczywistość. Jego spokój zakłócają jedynie odgłosy fal, gullls morza i świerszcze. Znajduje się restauracja w Bratuš która oferuje potrawy kuchni dalmatyńskiej, a następnie sklepów kawiarnie, biura turystycznego i małego portu.

Tucepi

Tucepi (1700 mieszkańców) położone na pd-wsch 4 km od Makarskiej . Miejscowość ta wzniesiona na miejscu dawnych antycznych budowli mieści się przy pięknej żwirowej plaży wzdłuż Kanału Brackiego (szlak żeglarzy i miłośników windsurfingu) Tucepi jest jedną z najbardziej atrakcyjnych letnich miejscowości wypoczynkowych w Chorwacji.

Wyżej wspomniana plaża jest niewątpliwie uroczym miejscem do słonecznych i wodnych kąpieli, a nieopodal znajdują się lasy sosnowe, drzewa oliwne, luksusowe hotele, piękne domy i sportowe boiska do przeróżnych sportów. Znajduje się tu przystań jachtowa chroniona falochronem

Podgora

Podgóra (330 mieszkańców) mieści się 12 km od Makarskiej w południowo-wschodnim kierunku. Jest małą, turystyczną osadą a mieszkańcy żyją tu głównie z rybołówstwa i sadownictwa (oliwki, winogrona, figi) Jej część sąsiaduje z morzem z osłoną lasu sosnowego i drzewami oliwnym które ciągną się wzdłuż wybrzeża z przyjemną żwirową plażą Strome uliczki, stare dalmatyńskie domy i naturalne piękno tego miejsca stwarza niesamowitą atmosferę do spędzenia wakacji. Nowo wybudowany kościół św. St Jure i Bezgriješno Začeće Blazene Djevice Marije a w nim wbudowano barokowe elementy starego kościoła. Płyty nagrobne z XV i XVI wieku stoją w pobliżu nowej budowli. Nad osadą znajduje się gotycki kościół św. Stjepana a w nim rzymski napis z 1446 roku-wspomnienie księcia Stjepana.

Drasnice

Drasnice, mała, spokojna, atrakcyjna dla rodzin wioska rybacka i miejscowość kąpieliskowa z 300 mieszkańców, na południowym wschodzie regionu bezpośrednio nad morzem, 3 km na południowy wschód od centrum miasta Podgora , 8 km na południowy wschód od centrum miasta Tucepi , 12 km na południowy wschód od centrum miasta Makarska . Na miejscu: sklep spożywczy, piekarnia, poczta, restauracja, bar. Ponadto: apteka 12 km, lekarz 3 km. Inne możliwości zakupów i rozrywek 8 - 12 km. Komunikacja: autostrada A1 Zagreb - Split, zjazd 25 "Dugopolje". Dalej na droga Dugo polje - Split - Makarska - Drasnice. Linia kolejowa Zagreb - Split. Stacja kolejowa "Split" 73 km. Połączenie autobusowe. Port lotniczy Split 100 km, port lotniczy Dubrovnik 140 km. Port Makarska 12 km, port Split 72 km.

Igrane

Igrane (400 mieszkańców) położona 17 km od Makarskiej w kierunku pd-wsch. Jej mieszkańcy zajmują się rolnictwem (produkcja oleju)rybactwem oraz turystyką. Budowa (osiedlanie) rozpoczęła się od kierunku morza i przybrała postać w formie domów usytuowanych tarasowato, co stworzyło piękną architektoniczną całość.

Igrane mieści się na małym półwyspie. Z prawej jego strony znajduje się szeroka, piaszczysta plaża. Znajduje się tu również port z ochronnym falochronem zdolny przycumować małe jachty. Koniecznie zobaczyć trzeba tutaj wysoki, barokowy, parafialny kościół z dzwonnicą, wieża Zalina (XVII wiek)

 

Zivogosce
Zivogosce znajduje się na zboczach góry Biokovo, w którym kilka przepiękne plaże żwirowe w otoczeniu sosnowego lasu znajdują. Poniżej klasztoru Franciszkanów jest duży wiosną słodkowodnych, który pozostaje na suchym terenie w czasie odpływu. Nad wiosna rzeźbione elegijny dwuwiersz łaciński w pochwała życiodajnej ziemi. Wysokiej jakości zakwaterowanie - hotele, apartamenty, jak również na terenach sportowych, sportów wodnych, spacerów wzdłuż morza (lungomare) sprawiają Zivogosce doskonałym miejscem na pobyt. Zivogosce, wieś i port na Riwierze Makarskiej, 20 km na południowy wschód od Makarskiej. Główny zawodów są rolnictwo, rybołówstwo i turystyka. Zivogosce znajduje się przy głównej drodze (M2, E65). Illyrian kurhany zostały znalezione na miejscu wioski. Epigramat dedykowany do lokalnego źródła wody, rzeźbione w żywej skale w pobliżu morza, pozostał nieuszkodzony od czasów rzymskich. - Pierwsze wzmianki pod obecną nazwą w 1434. W starej części miejscowości z wieżą u stóp wzgórza składa się z grup malownicze domy z kamienia. Klasztor franciszkański, co sprawia, że jednostka architektonicznych wraz z kościołem i dzwonnicą, został zbudowany w 18 wieku. W kościele znajduje się wyposażenie barokowe, a klasztor jest stara biblioteka i archiwum.
Drvenik

Drvenik je prímorské mestecko na Makarské riviére delící se na dve cásti, umístené ve dvou zálivech se jmény Dolnja Vala a Gornja Vala . Gornja Vala,kde se nachází nejvíc apartmánu z naší nabídky je menší a klidnejší cást obce. Nabízí príjemné oblázkové pláve, cástecne stínené vzrostlými borovicemi, ze kterých je nádherný výhled na more s panoramatem poloostrova Pelješac a ostrova Hvar. Muzete zde podniknout pohodlné vycházky podél pobreví do Drveniku - Dolnja Vala,odkud vyplouvají trajekty na Hvar a Korculu , nebo nárocnejší turistické výlety do Drvenických sten.Wieś rybacka w zatoce Donja uvala na południowym wschodzie od siedliska Makarska w cieśninie między kanałami Hvar i Neretva. Regularna linia promowa łączy ją z wyspą Hvar (Suczuraj). Wybrzeże otacza kilka zatok z piaszczystymi plażami. Na zaokrąglonym wierzchołku na północ od siedliska leżą resztki wieży i muru obronnego z 17. wieku.

Zaostrog

Zaostrog to miejscowość turystyczna Riwiery Makarskiej oddalona od Makarskiej o okolo 35 kilometrów. Pierwsza wzmianka o Zaostrogu pojawia się w roku 1419, choć ślady ręki ludzkiej na tych obszarach pochodzą jeszcze z czasów prahistorycznych, o czym świadczy między innymi granitowa żarna ręczna z wezesnej epoki kamienia, znaleziona w r.1953 na Viterze, górze nad Zaostrogiem. Miejscowość ta była zamieszkana przez Ilirów, co dokumentują liezne nekropolie. W czasach starorzymskich w Zaostrogu toczylo się bogate żżkulturalne, o czym świadezą liezne zabytki starożytne, szczególine te z kamienia: relief tancerza i flecisty w iliryjskim stroju ludowym, relief boga Mitry oraz dwa nagrobne pomniki. Po przybyciu Chorwatów w VII w. Osiedle otrzymuje slowiańską nazwę Ostrog, o którym w roku 950 wspomina cesarz bizantyński Konstantyn, wyliczając cztery grody fortyfikacyjne Paganii Księstwa Neretwańskiego (Mokrun, Berulia, Ostrog, Labinetza). Średniowieczny Ostrog (twierdza) znajdowal się wysoko na górze pod szczytem Mali Viter. Później, na północnej części tych terenów, pod górą Šapašnik oraz na północnym zachodzie od Porfigogeneta rozwinęło się nowe osiedle zwanw Zaostrog. W wieku XV właściecielami Zaostrogu byli chorwaccy szlachcice- bracia Vlatkowiciowie- Jurjeviciowie, posiadający na Viterze twierdzę, o czym świadczą ruiny starej twierdzy wśród których wyróżnia się kamienny próg reliefiu ręki. W XVII w. Ludność Zaostrogu zaczyna przesiedlać się w kierunku wybrzeża, co kończy się rokiem 1962, kiedy wszyscy mieszkańcy osiedlili się nad samym morzem. W starej miejscowości znajdują siętrzy kościoły: stary kościół gotycki św. Barbary z cmentarzem w części antycznej, kościółek św. Rocha z XVII w. I nowy kościół św. Barbary z 1872 r. Oprócz tych kościołów są tu też trzy kaplice: św. Antoniego we wsi (1893), NMP na Kučinach (1911) oraz św.Eliaszaa na Prosiku (1894). Największym i najwaźniejszym zabytkiem kulturowym na tych terenach jest klasztor Franciszkański NMP. Uważa się, że klasztor zostal zalożony w XIV w. Przez zakonników zwanych "pustelnikami św. Augustyna", którzy po upadku Bośni w r.1463 opuścili go i wycofali się na wyspy. Do opuszczonego klasztoru w roku 1468 wprowadzili się franciszkanie z prowincji Bośnia Srebrena, dzialając w nim do dzisiaj. Franciszkanie na tyle podnieśli poziom klasztoru w trudnych czasach pod rządami tureckimi, że w roku 1640 w. sprawozdaniu generalnego wizytatora zostal on ogłoszony najładniejszym ze wszystkich klasztorów na obszarze wielkiej prowincji. Jednym z najbardziej znaczących zabytków, odzwierciedlający poziom klasztoru, jest kamienny napis w języku i piśmie chorwackim (bosančica) z 1589 r., znajdujący się nad glówną bramą kościola. Klasztor w Zaostrogu byl w tym czasie bardzo znaną świątynią, która znalazla.się na lišće świątyń NMP w calym świecie. Klasztor odgrywal duzą rolę kształcą. Ponad pięćese lat dzialala w nim szkoła dla księży. Jeszeze za czasów rządów tureckich w roku 1640 dzialała w nim szkoła podstawowa i humanistyczna, później zaś liceum w którym uczono filozofii i teologii. Klasztor posiada bogatą bibliotekę z okolo 20 tysiącamy książek i archiwum. Między licznymi działaczami chorwackimi z zakresu kultury i historii mieszkał tu i pracował jeden z najbardziej znanych – o.franciszkanin Andrija Kačić Miošić, poeta, literat i filozof chorwacki, ur.w Briście w roku 1704 – zmarly w Zaostrogu w roku 1760, oraz o. franciszkanin Ivan Despot (1866), chorwacki pisarz i poeta. A.Kačić Miošić - "Starzec Milovan", jak sam siebie nazywal, w Zaostrogu ukończył szkołę, wstąpił do zakonu franciszkanów, napisał wszystkie swoje dzieła literackie, tutaj też zmarł i w został pochowany klasztorze. Klasztor w Zaostrogu często zwany jest "klasztorem Kačicia". W klasztorze istnieje też stała galeria obrazów jednego z najbardziej znanych żyjących malarzy chorwackich Mladena Veży, ur. w Briście w roku 1916. Na terenie muzeum klasztoru znajdują się także zbiory etnografiezne, meble i narzędzia chlopskie oraz chorwackie stroje ludowe. Zbiory zostały wpisane do rejestru ruchomych zabytków kultury pod ochroną państwa. W ogrodzie klasztoru istnieje ogród botaniczny, liczący ponad 250 roślin, wśród których wyróżnia się: siedem rodzajów mimoz, pięć rodzajów palm i klonów, cztery rodzaje eukaliptusów, chińskie drzewo bonbon, chińska czerwona porzeczka i inne. Dzisiejszy Zaostrog to miejscowość turystyczna na Riwierze Makarskiej, całkowicie poświęcona rozwojowi turystyki. Zaostrog liczy okolo 350 mieszkańców, zajmujących się przeważnie gastronomią i turystyką. Miejscowość dysponuje okolo 750 miejscami w kwaterach prywatnych, willach i pensjonatach oraz 600 miejscami na auto-kempingu "Viter". Znajdujący się w zawsze zielonej dolinie, otoczony stokami Biokova, ze wspanialymi plażami oraz bogatą tradycją kulturalną i historyczną, nieopodal licznych miejscowości wycieczkowych, Zaostrog jest atrakcyjnym miejscem na udany wypoczynek.

Podaca

Osiedle turystyczne Podaca znajduje się w południowej części Riwiery Makarskiej, u podnóży masywu górskiego Biokovo, na odległości około 35 kilometrów od Makarskiej . Osiedle zostalo podzielone na trzy przysiółki: Kapeć, Viskovića vala i Ravanje. Podaca powstała na kamiennistych stokach masywu górskiego Biokovo, w miejcu o charakterze obronnym. Dzieje tego miasteczka sięgają w głąb wczesnej epoki kamienia, o czym świadczą znaleziska archeologiczne, np. kamienny młot do młócenia żyta, znajdujący się w klasztorze franciszkańskim w miejscowości Zaostrog. O czasach kiedy tereny te zostały zasiedlone przez Ilirów (2000 lat przed Ch.- I wiek) świadczą liczne ruiny kamienne u podnóży masywu górskiego Biokovo. Za czasów starorzymskich tereny te znajdowały się pod rządami Narony, co potwierdza duża iloś znalezisk archeologicznych, tj.rozbita urna rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera (193-211), znaleziona na tym terenie. Świadectwo tych czasów dajątakże mury, przy których znaleziono kamienny kapitel z okresu średniowiecza, podobny do kapiteli występujących w kościołach starochorwackich. Kiedy poczas wędrówki ludów Chorwaci zasiedlili Pomorze Makarskie (VI-VIII w.) znaleźli się oni także na tych terenach, ale tym razem wysoko na stokach Biokowa, bardzo korzystnych ze względu na możliwości obronne oraz pastwiska. Na tych regionach bez przerwy toczyly się walki między Chorwatami a Wenecjanami. Region ten osiągnął szczyt swej potęgi morskiej w czasach Andriji Kačicia Miošicia, zaś jej upadek (1280) oznaczał jednocześnie klęskę chorwackich sil morskich. Z tych czasów (XI-XII w.) zachował się starochorwacki kościół św.Jana z grobami Kačiciów we wsi Gornja Podaca, którego fundatorem był właśnie Kačić. Kościół św.Jana na cmentarzu w Podacy, zbudowany w okresie przedromańskim (XI i XII w.), uchodzi za jeden z najcenniejszych kościołów z tego okresu w Dalmacji . Nieopodal kościoła św.Jana w r.1492 został zbudowany kościół św.Stefana. Na tym samym miejscu, po zniszczeniu kościoła w XVIII w., w r.1762 został wzniesiony nowy kościół. Wokół niego znajduje się cmentarz, na którym znajduje się średniowieczny kamień nadgrobny zwany stećak. Pierwsza wzmianka o Podacy z dzisiejszą nazwą pochodzi z 1571 r. Osiedle rozwinęło się na zboczu Biokova, obok kościoła św. Jana Chrzcieciela. Kompleks ten, o nazwie Gornja Podaca, nadal dominuje nad współczesnym osiedlem. Przy wejściu do miejscowości jeszcze istnieje Wieża, wzniesiona w celach obronnych przeciw najazdom tureckim. Po roku 1962 prawie cała ludność Podacy zamieszkała nad samym morzem, gdzie w tym samym roku zbudowano nowy kościół Nawiedzenia NMP. Dzisiejsza Podaca jako część Pomorza Makarskiego w zupełności poświęcona jest rozwojowi turystyki. W miasteczku żyje okolo 600 mieszkańców, zajmujących się głównie turystyką. Miasteczko dysponuje okolo 1100 miejscami w pokojach prywatnych i apartamentach, okolo 300 miejscami w osiedlu turystycznym "Morenia" oraz okolo 600 miejscami na auto-kempingu "Uvala borova". Ze względu na wspaniale plaże w ciszy lasów sosnowych, ofertę gastronomiczną dalmatyńskih dań oraz bliskość atrakcyjnych destynacji wycieczkowych Podaca staje się wymarzonym miejscem na wypocznek.

Brist

Brist naleźy do najbardziej na poludnie wysuniętych miejscowości Riwiery Makarskiej. Od Makarskiej oddalony jest o okolo 40 km. Poloźony między morzem a masywem górskim Biokovo, dzisiejszy Brist ciągnie się wzdłuź samego wybrzeźa, choć jego początki były w wyźszych regionach górskich, o czym świadczą ruiny lieznych zabytków kulturalno-historycznych. O dziejach Bristu świadezą groby z epoki brązu i źelaza. Nazwa Brist, pochodząca od drzewa brzost (Ulmaceae), zanotowna zostala w r.1571, choć osiedle jest duźo starsze, czego dowodem jest średniowieczny kamień nadgrobny (stećak) w kształcie skrzyni, znajdujący się w starej wiosce leźącej powyźej obecnej miejscowości. Kamień został pięknie ozdobiony, lud zaś nadal mu nazwę "grobu tureckiego". W starej wiosce, opuszczonej pod koniec XIX w., znajduje się barokowy kościół św.Małgorzaty. Przypuszcza się, źe kościół został zbudowany jeszcze w XV w. Zachowana została absyda z gotyckim sklepieniem, włączona do zrujnowanego kościoła barokowego. W absydzie znajdują się tablice nagrobne rodu Kačiciów. Wokół kościoła św.Małgorzaty znajdują się ruiny starego osiedla, kamiennych domów, w jednymz nich ze strzelnicami w murach urodził się wedlug legendy jeden z najbardziej znanych poetów chorwackich Andrija Kačić Miošić (1704-1760), autor dziela Razgovor ugodni naroda slovinskoga , najbardziej poczytnego dziela literatury chorwackiej, mającego do tej pory ponad 60 wydań. Przed domem który jest uwaźany za dom rodzinny Starca Milovana, jak Kačić sam siebie nazywal w swoich wierszach, wzniesiony zostal mur z tablicą pamiątkowa. Na zewnętrznej, wschodniej ścianie kościoła św.Małgorzaty takve znajduje się tablica pamiątkowa po franciszkaninie A.Kačiciu Miošiciu. 30 września 1960 r. Obok kościola św.Malgorzaty w Briście zodtal wziesiono pomnik u brązu o. Andriji Kačicia Miošicia – będący dzielem wielkiego chorwackiego rźeżbiarza Ivana Meštrovicia (1883-1962.) Kościoł św.Małgorzaty w. Briście zostal zbudowany w r.1870, choć zachowano tutaj takźe dziela duźo starsze, prawdopodobnie przeniesione ze starego kościoła św. Małgorzaty w starej wiosce. Jeden z trzech marmurowych ołtary zdobi obraz św. Małgorzaty z XVIII w. W kościele znajduje się poza tym obraz św. Antoniego z 1940 r., dzielo współczesnego rzeźbiarza chorwackiego Gabrijela Jurkicia (1886-1974). W Briście znajduje się teź niewielki kościòł św. Antoniego z r.1807, w którym jest duźu obraz NPM z św. Antonim i św,Janem, pochodzący najprawdopodobniej z Wenecji z XVI lub XVII w. Niedaleko kościółka św.Antoniego nad samym brzegiem morza znajduje się komplrks domów Miošić i Diana, pochodzących z XVIII w. I chronionych zabytków naleźy takźe gmach szkoły w Briście na Slakovacu, zbudowany w r.1878, choć szkolnictwo podstawowe istnieje w Briście juź od roku 1863. Dzisiejsza szkoła podstawowa mieści się w tym samym gmachu. Największą dumą Bristu to o.franciszkanin A.Kačić Miošić, chociaż oprócz niego w miejscowości urodzilo się jeszcue dwóch znanych twórców kultury chorwackiej. Poeta, dramatopisarz i eseista Srećko Dijana, urodzony w Brišcie 6 marca 1906 r., zmarł w Splicie.

Gradac

Gradac jest najbardziej wysuniętą na poludnie miejscowośśą turystyczną Riwiery Makarskiej. Oddalony od Makarskiej o okolo 40 kilometrów, leźy w polowie drogi pomiędzy Splitem a Dubrownikiem. Okolice Gradaca byly zasiedlone juz w czasach prahistorycznych. Świadczą o tym liezne skupiska kamienne z epoki brązu i późnej epoki źelaza. W staroźytności na terenach Gradaca najprawdopodobniej znajdowalo się rzymskie civitas Biston, które jako nadmorskie osiedle naseźalo do kolonii Narony, waźnej rzymskiej bazy morskiej na terenach dzisiejszej Chorwaciji. W miejscu zwanym Gradina znaleziono fragment wieńca monumentalnej budowy z II-III.w., a takve rzmskie monety. Obok hotelu Laguna znaleziono szereg grobów, dlatego uwaza się, ve w tym miejscu istniala niegdyś rzymska nekropolia. Na terenie dzisiejszego Gradaca mieścilo się kiedyś średniowieczne miasto Lapčan lub Labinac, o którym wspomina cesarz bizantyński Konstantyn Porfirogenet w polowie X w.nazywając je Labinec. Obecna nazwa Gradaca pojawia się po raz pierwszy w roku 1649. Miasto uzyskalo nazwę od twierdzy znajdującej się powyźej kościola św. Michala, zbudowanej prawdopodobnie w czasie wojny wenecjańsko-tureckiej (1645-1669). Wedługrysunku wenecjańskiego inźyniera wojskowego i kartografa Giuseppe Santini, przedstawiającego wenecjańsko-turecką bitwę na morzu i lądzie, która toczyla się w okolicach Gradaca w roku 1666, właśnie wtedy twierdza splonęła. W opuszczonym przysiółku Čista powyźej Gradaca, siedzibie dawnej Nahii Fragostyńskiej (powiatu), jeszcze dzisiaj moźna zobaczyć ruiny starej twierdzy z XVI w. Obok twierdzy znajdują się takźe ruiny opuszczonych domów o cechach typowych dla budownictwa w tym regionie. Jednym z najstarszych budynków na terenie Gradaca jest kaplica św.Pascuala na górze Plana, sklepiona beczkowato i pokryta wieloskrzydłowym dachem. Obok starego kościola parafialnego św.Antoniego znajduje się miejscowy cmentarz, zaś nowy kościół parafialny św.Michala zostal zbudowany w roku 1852 w mieście, na terenie późnoantycznej Gradiny. W kościele są trzy marmurowe oltarze z rzeźbami, wśród których najciekawszą jest drewniana rzeźba św.Rocha. W kościele znajduje się tez zabytkowa kamienna chrzcielnica, prawdobodobnie pochodząca ze starego kościola. Gradac jest dzisiaj nowoczesną miejscowością turystyczną. W roku 1919 otwarto tu pierwszy hotel, ale turystykę w szerszym wymiarze zaczęto tu rozwijačpo latach sześćdziesiątych XX w. Goście przyjeźdźający do Gradaca mają do dyspozycji wiele miejsc w kwaterach prywatnych (okolo 1600 miejsc), w mniejszych hotelach i pensionatach oraz w wiekszych hotelach (1500 miejsc). Oprócz bogatej oferty gastronomicznej istnieje tu moźliwość rekreacji na kortach tenisowych, uprawiania sportów wodnych, nurkowania, jazdy rowerami,spacerowania po pięknych plaźach, wyplywania na rejsy oraz organizowania wycieczek do okolicznych miejsc: Korčula , Hvar, Pelješac , Dubrovnik, Međugorje itd. Niepowtarzalne polączenie masywu górskiego Biokovo i najładniejszych plaź nad Adriatykiem, oraz bliskość najlepszych destynacji wycieczkowych, sprawia ve Gradac jest atrakcyjnym miejscem na udany wypoczynek, miejscem do którego goście regularnie wracają.